z przetransportowaniem komputera czy nawet większego zestawu mebli, tak już przewiezienie elementów infrastruktury czy transport maszyn rolniczych wymaga znacznie bardziej szczegółowego zaplanowania i doskonałej organizacji pracy.
Mówiąc o transporcie ponadgabarytowym, w większości przypadków ma się na myśli przewożenie ładunków należących do kilku grup. Są to chociażby: cięższe sprzęty budowlane oraz górnicze, stalowe konstrukcje, infrastruktura (np. wieże), magazyny, hale, linie produkcyjne, zbiorniki oraz urządzenia przemysłowe i wiele innych. Na pierwszy rzut oka transport takich elementów zdaje się być wręcz niemożliwy, ale jak najbardziej można go zrealizować, odkąd transport ciężki przeprowadza się przy pomocy specjalistycznych naczep. Pozwalają one na przewiezienie dosłownie każdego typu ładunku.
Transport ponadgabarytowy - co to takiego?
Do przewożenia towarów ponadgabarytowych wykorzystuje się specjalne usługi transportowe - może to być chociażby tzw. transport ciężki. Istnieje kilka przepisów, które jasno mówią o tym, w jaki sposób takowe usługi powinny być realizowane. Należy je właściwie zorganizować i przeprowadzić. W tym właśnie celu firmy i prywatni klienci, którzy chcą przewieźć rzeczy lub ładunki ponadnormatywne, powinni skorzystać z usług specjalistycznych firm transportowych.
Transport ponadgabarytowy nazywany jest także transportem nienormatywnym oraz transportem ponadmormatywnym. Pod tą nazwą kryje się usługa przewożenia takich towarów, których rozmiary oraz waga przekraczają ogólnie przyjęte normy. Za taki towar można uznać wyrób, którego szerokość przekroczy 2 i pół metra, długość przekroczy 16,5 m (naczepa), a wysokość - 4 m. Masa ładunku ciężkiego wynosi przynajmniej 42 tony.
Z pomocą tej specjalistycznej usługi można przeprowadzić m.in. transport maszyn rolniczych, ale także zbiorników, konstrukcji stalowych oraz infrastruktury.
Przewozy realizowane przy wykorzystaniu dróg publicznych
Przewozy realizowane przy wykorzystaniu dróg publicznych wciąż są najpopularniejszym w naszym kraju sposobem na przemieszczenie danego transportu z jednego punktu do drugiego. Teoretycznie sprawa wydaje się bezwzględnie bardzo łatwo - należy po prostu znaleźć odpowiedni pojazd do transportu, załadować na niego przewidywany do przewiezienia ładunek, a następnie wysłać w podróż do miejsca docelowego. Tyle teorii.
W praktyce bowiem okazuje się, że przewidywany ładunek zajmuje więcej miejsca niż by się wydawało, a jego podróż po drogach publicznych będzie sprawiała poważne utrudnienia dla innych uczestników ruchu drogowego. Z takimi problemami zmaga się przede wszystkim transport maszyn o dużych gabarytach, także tych służących - o ironio - do budowy dróg. Co wtedy? Z takim ładunkiem nie można od tak sobie wyjechać na drogę.
Wiedząc, że realizowany będzie tego typu transport ciężki osoba go organizująca powinna zawczasu wystąpić do zarządców dróg, po których będzie przebiegała trasa przewozu, o uzyskanie zezwolenia na transport ponadgabarytowy. Zazwyczaj zarządcy dróg posiadają specjalne regulaminy udzielania zezwoleń tego typu, z których można uzyskać wszelkie niezbędne informacje.
Do tego trzeba zadbać o wszelkie
Samochody ciężarowe przewożące towar zazwyczaj posiadają standardowe wymiary naczep, które pozwalają na bezproblemowe przewożenie określonej ilości towaru. Zdarza się jednak czasami, że jest potrzebny transport ciężki, który charakteryzuje się innym sposobem obsługi niż ten tradycyjny.
Nie każdy w swojej firmie posiada transport ponadgabarytowy. Po prostu nie wszystkie floty ciężarówek są do tego dostosowane. Trzeba również pamiętać, że transport maszyn jest też bardziej skomplikowany. Zorganizowanie całej trasy oraz odpowiednie zabezpieczenie pojazdu bywa czasochłonne. Do tego trzeba zadbać o wszelkie formalności celne, a czasami nawet konieczne jest eskortowanie ciężarówki.
Przewóz ponadgabarytowy z całą pewnością jest opłacalny, ponieważ zazwyczaj przewozi się cenne rzeczy, więc można w ten sposób więcej zarobić. Warto więc trochę czasu poświęcić na odpowiednie przygotowanie się do takiego transportu, ponieważ każde niepowodzenie w trasie może nas wiele kosztować. Firmy są przecież odpowiedzialne za towar, który przewożą.